Писмо на МОН с №9105-346/26.09.2022 г., относно актуализиране на възнагражденията на назначените лица по дейност 5.4 от проект „Подкрепа за приобщаващо образование“.
Приложение:
1.Писмо на МОН с №9105-346/26.09.2022 г.
- Постановления от 2022 г. за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2022 г.
Национални програми за развитие на образованието (от № 1 до № 21), одобрени с Решение № 302 от 13 май 2022 г. на Министерския съвет (публ. 17.05.2022 г.)
ПРАВИТЕЛСТВОТО ОДОБРИ 21 НАЦИОНАЛНИ ПРОГРАМИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО
- 1. НП „Система за национално стандартизирано външно оценяване“
- 2. НП „Ученически олимпиади и състезания“
- 3. НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“
Модулът „Подкрепа на целодневното обучение на учениците“ от НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ е насочен към държавни и общински училища и ЦСОП от системата на предучилищното и училищното образование.
Документите за кандидатстване по модула, свалени от официалната страница на МОН, се подават на хартиен носител в МОН, Дирекция „Приобщаващо образование“ – до 13.06.2022 г., включително. Когато документите се изпращат по поща или чрез куриерска фирма, важи датата на пощенското клеймо.
Необходими документи:
- Придружително писмо от директора на училището.
- Формуляр за кандидатстване (по образец на МОН), с приложения.
- Решение на педагогическия съвет за кандидатстване на училището по модула на Националната програма.
- Декларация (по образец).
Всяко училище може да кандидатства само с един проект по модула – за начален или за прогимназиален етап.
Екипът за управление на модула, определен със заповед на министъра на образованието и науката, ще разгледа, оцени и класира проектите в срок до 60 дни след крайната дата за подаване на документите и ще представи на министъра на образованието и науката предложение за финансиране на класираните училища. Списъкът с класираните училища ще бъде публикуван на интернет страницата на МОН.
Ръководител на Модул 2 „Подкрепа на целодневното обучение на учениците“ е Грета Ганчева – директор на Дирекция „Приобщаващо образование“ .Лицата за контакт по модула са:
- Зейнеп Ходжа – държавен експерт в Дирекция „Приобщаващо образование“, тел. 02/9217631, e-mail: [email protected]
- Нона Костадинова – главен експерт в Дирекция „Приобщаващо образование“, тел. 02/9217435, e-mail: [email protected]
- Виктория Кирилова – главен експерт в Дирекция „Приобщаващо образование“, тел. 02/9217549, e-mail: [email protected]
Модулът „Библиотеките като образователна среда“ от НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ дава възможност на училища да закупят книги с цел създаване на библиотечен фонд или да обогатят фонда с нова съвременна литература; да създадат неформална уютна читателска среда за учениците, като създадат „кът за четене” в училищната библиотеката и/или извън нея — на територията на училището, позволяваща обособяването на такива пространства; да организират и проведат инициативи в създадения „кът за четене” с цел популяризирането им като място, в което се насърчава мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес; да реализират съвместни инициативи с обществена библиотека с цел създаване на интерес и любов към книгата, формиране на навици за четене и умения за учене през целия живот, формиране на отношение към културата като цяло.
По модула могат да кандидатстват държавни и общински училища в системата на училищното образование на територията на Република България, които не са класирани за финансиране в предишните две издания на модула: през учебната 2019/2020 г и през учебната 2020/2021 година, включително и тези училища, които до момента не са кандидатствали по модула.
Документите за кандидатстване – формуляр за кандидатстване по образец (вкл. списък на книгите), решение на педагогическия съвет за кандидатстване по модула и декларация от директора на уилището за недопускане на двойно финансиране, заедно с придружително писмо до Дирекция „Учебници и училищна документация,“ се подават в деловодството на МОН в 35-дневен срок от датата на изходящия регистрационен номер на писмото на МОН. В случаите, в които документите се изпращат по пощата или чрез куриерска фирма, важи съответно датата на пощенското клеймо.
Училищата се класират по низходящ ред, като максималният брой точки, които могат да получат, е 100. За един училищен проект са предвидени 6 000 лв., като това е най-високата сумa, която училище може да получи по модула.
Приложения:
- Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
- Формуляр за кандидатстване по образец.
- Списък на книгите, които ще се закупят.
Предложение за партньорство от Столична библиотека:
Писмо от Юлия Цинзова– директор на Столична библиотека, с предложение за партньорство в осъществяване на основните цели на НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, Модул 4 „Библиотеките като образователна среда‘, Дейност 2 „Обществените библиотеки като образователна среда“.
Приложение:
НП „Хубаво е в детската градина“ е разработена в съответствие с Приоритетна област 1 „Ранно детско развитие“ на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030). Дейностите по програмата са насочени към подкрепа на прилагането и популяризирането на иновативни практики, с които се цели повишаване качеството на предучилищното образование. По програмата е допустимо изпълнение на следните дейности:
- Създаване на условия и изграждане на среда за реализиране на иновативни педагогически практики, както и за прилагане на иновативни и авторски програмни системи, в т.ч. при необходимост наемане на други педагогически специалисти за провеждане на дейности, които са извън професионалните компетентности на учителите в детската градина.
- Изработване и споделяне иновативни практики за провеждане на дейности с децата и семействата в и извън детската градина и за насърчаване на двигателната активност на децата.
- Споделяне на избрани методи за проследяване постиженията на децата и определяне на готовността им за училище в партньорства със семействата.
Детските градини участват едновременно и в най-малко две от изброените дейности, като едната задължително е Дейност 1. Не е допустимо самостоятелното изпълнение само на една от дейностите.
Бенефициенти по програмата могат да бъдат държавни и общински детски градини.
Проектното предложение следва да е подготвено съгласно формуляра за кандидатстване и да съдържа всички изисквани документи за кандидатстване. Проектното предложение следва да е обсъдено и одобрено от педагогически съвет на детската градина, подписано от директора и подпечатано с печата на детската градина. Проектното предложение следва да бъде изпратено в срок до 5 юни 2022 г. за оценяване в РУО – София-град на хартиен носител или в електронен вид, ако е подписано с електронен подпис.
Необходими документи за кандидатстване:
- формуляр за кандидатстване;
- автобиографии на членовете на екипа по проекта;
- концепция за изпълнение на иновативния проект, която задължително включва описание на иновацията, план-график за изпълнение на проекта и очакваните резултати (не само за екипа на детската градина, но и за децата) от неговото изпълнение или иновативна и авторска програмна система, като тяхната приложимост се оценява от регионалната комисия;
- декларация от директора на детската градина за недопускане на двойно финансиране (съгласно т. 13.2. от националната програма).
Всяка детска градина има право да участва само с едно проектно предложение по програмата.
Приложение:
Първите дейности, за които ще се кандидатства от 15.06.2022 г. са за:
- Детските градини – Дейност „Закупуване на интерактивно мултимедийно оборудване или иновативен хардуер и софтуер за институциите от системата на предучилищното образование“;
- Училищата – Дейност „Техническо обезпечаване на учебния процес за институциите от системата на училищното образование и внедряване на образователни иновации, свързани с учебния процес, в това число и модела 1:1“, етап 1 – Кандидатстване за оборудване за фронтално обучение.
НП „Мотивирани учители и квалификация“ включва дейности, ориентирани към училища с недостиг на педагогически специалисти и към училища, които предлагат работа с уязвими общности. Насочена е и към учители и специалисти с висше образование със или без придобита професионална квалификация „Учител“, притежаващи знания, умения и нагласи, които ги правят подходящи за преподаване в нуждаещите се училища.
Модул 2 на НП „Мотивирани учители и квалификация“ 2022 г. е изцяло насочен към обучения на действащи учители, които могат да се включат в програмата за придобиване на допълнителна професионална квалификация в зависимост от нуждите на училището, в което преподават. Те ще получат подготовка във висше училище в съответствие с изискванията за образование за заемане на учителските длъжности, регламентирани в Приложение 1 към чл. 10 на Наредба №15/22.07.2019 г. на МОН за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Кандидатстването по Модул 2 на програмата се осъществява по обявена процедура на официалната страница на Министерство на образованието и науката, която включва подаване в срок до 10.06.2022 г. в РУО на заявление по образец с приложени копия на:
- Диплома за придобита образователно-квалификационна степен с професионална квалификация „Учител по…“, съгласно изискванията в Приложение 1 към чл. 10 на Наредба №15/22.07.2019 г. на МОН за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти за заемане на длъжността.
- Препис-извлечение от трудова книжка, доказващ професионален опит.
- Професионална автобиография.
- Мотивационно писмо.
- Препоръка/подкрепящо писмо от настоящия работодател.
Приложения:
- Процедура за подбор.
- Заявление.
- Договор.
- Декларация на участник в НП „Мотивирани учители и квалификация“ 2022 г
Националната програма /НП/ „Заедно за всяко дете“, в която Модул 3 е „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“. Той е насочен към изграждане на партньорство, на взаимно доверие, уважение и толерантност между родители, учители, ученици. С него за първи път се поставя условието срещите с родителите да се провеждат след заявен интерес от тяхна страна и по предварително посочени от тях теми. За първи път с този модул се насърчават училищата да сключват споразумения с родителите, в които да се посочат задълженията и отговорностите на страните по отношение на доброто възпитание и образование на учениците.
По Модулът могат да кандидатстват държавни и общински училища на територията на Република България, в които се обучават ученици в начален и/или прогимназиален етап на основната степен на училищното образование (от I до IV клас и/или от V до VII клас).
Документите за кандидатстване по Модул 3 „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“ се подават в деловодството на МОН в 35-дневен срок от датата на изходящия регистрационен номер на писмото на МОН (17.05.2022 г.), с което чрез РУО сте уведомени за кандидатстването по Модула. Документите могат да се подадат на място или по пощата. В случаите, в които документите се изпращат по пощата или чрез куриерска фирма, важи съответно датата на пощенското клеймо или датата на изпращане.
Училищата кандидатстват с формуляр по образец, който е приложен към настоящото писмо. Допуснати до оценяване ще бъдат формулярите само на онези училища, които са подадени в определения срок и са кандидатствали за всички дейности (Дейност 1 и Дейност 2) по Модул 3. Училищата се класират по низходящ ред, като максималният брой точки, които могат да получат, е 100.
Екипът за управление на националната програма, определен със заповед на министъра на образованието и науката, ще разгледа, оцени и класира училищата в срок до 60 дни след крайната дата за подаване на документите и ще представи на министъра на образованието и науката предложение за финансиране на класираните училища. Списъкът на класираните училища ще бъде публикуван на официалната интернет страница на МОН в рубриката „Програми и проекти“.
Приложение:
- 8. НП „Oптимизиране на вътрешната структура на персонала“
- 9. НП „Иновации в действие“
- 10. НП “Бизнесът преподава“
НП „Бизнесът преподава“ съдържа следните модули:
- Модул 1 „Бизнесът в училище“
- Модул 2. „Учители в предприятията“.
Кандидатстване за участие в НП „Бизнесът преподава“: https://np.mon.bg/
Срок за кандидатстване: от 01.07.2022 г. до 30.09.2022 г.
ВАЖНО!
Допустими бенефициенти и по двата модула са всички български общински и държавни училища, които осъществяват обучение от I до XII клас, както и Центровете за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР).
Задължително е да бъде приложен договор за партньорство с работодател, който е регистриран в платформата на програмата.
- 11. НП „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“
- 12. НП „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“
- 13. НП „Без свободен час“
Националната програма /НП/ „Без свободен час“, в която Модул 3 е „Подкрепа на ОРЕС“. Той е насочен към осигуряване на средства за изплащане на допълнително месечно възнаграждение за компенсиране на разходите за консумативи на провеждащите ОРЕС педагогически специалисти от домовете си. С условията и сроковете за участие и принципи на финансиране на Модул 3 „Подкрепа на ОРЕС“ от НП „Без свободен час“ можете да се запознаете от публикуваната програма на официалната страница на МОН, секция „Програми и проекти“, Приложение № 13 към т. 1, буква „м“ .
- 14. НП „Роден език и култура зад граница“
- 15. НП „Професионално образование и обучение“
- 16. НП „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“
- 17. НП „Oбучение за ИТ умения и кариера“
- 18. НП „Oтново заедно“
Националната програма „Отново заедно” е за провеждане на шестдневни туристически пътувания с цел преодоляване на последствията от COVID-19, в т.ч. липсата на активен социален живот. Дейностите, които ще се реализират по време на туристическите пътувания, ще допринесат за подобряване на социалния и здравословния начин на живот на учениците, както и на психичното им здраве, което е и приоритет на държавната политика. Програмата предвижда и занимания в областта на науките, изкуствата, технологиите и спорта, които да спомогнат за развитие на способностите на учениците в тези области и като цяло да стимулират личностното им развитие. Тя се изпълнява на територията на Република България и обхваща държавни, общински, частни и духовни училища, обучаващи ученици от I до XI клас през учебните 2020/2021, 2021/2022 и 2022/2023 години.
Ученическите туристически пътувания се провеждат при условията и по реда на Наредбата за детските и ученическите туристически пътувания с обща цена, инциирани от институциите в системата на предучилищното и училищното образование,приета с Постановление № 365 на Министерския съвет от 2016 г.
Всяко училище може да кандидатства с един или няколко формуляра по програмата.
Във всеки формуляр може да бъдат включени една или няколко групи, а всеки ученик може да бъде включен само в една група.
Условията за кандидатстване са:
- извършен подбор за участие на учениците в туристическите пътувания по програмата и сформиране на групи с решение на педагогическия съвет;
- представяне на решение на педагогическия съвет за избор на туроператор;
- представяне на проект договор с туроператор. Договорът с избрания туроператор задължително трябва да включва в предмета си маршрут, местоположение и вид на обекта за настаняване, брой нощувки, брой и вид на храненията, застраховка, други услуги, включени в общата цена (дейности, свързани с посещения на забележителности, входни такси, екскурзии и др.); към договора задължително трябва да се приложи офертата на избрания туроператор, която става неразделна част от него.
Училища, в които има над 150 ученици, могат да кандидатстват с до 7% от общия брой, но не повече от 165 участници общо по програмата, а училища, в които има под 150 ученици, могат да кандидатстват с до 12 участници. През II етап могат да кандидатстват всички училища с допълнителен брой участници, но не повече от максималния брой, определен за двата етапа на програмата – 165 участници.
Максималната сума, за която може да кандидатства едно училище, е в размер до 82 500 лв. (с ДДС) при шестдневен туристически пакет на фиксирана стойност — 500 лв. (с ДДС) на един участник.
Документите за кандидатстване – формуляр за кандидатстване по образец; решение на педагогическия съвет за определяне на участниците (по критерии, избрани от педагогическия съвет), сформиране на групи и избор на туроператор; избраната за изпълнение оферта; проект на договор и декларация от директора на училището за недопускане на двойно финансиране, се изпращат по електронен път на електронен адрес: [email protected] с копие до съответното регионално управление на образованието в следните срокове
- от датата на приемането на Решението на Министерския съвет за одобряване на програмата до 30 юни 2022 г. (1 етап);
- от 01 юли 2022 г. до 01 септември 2022 г. или до изчерпване на средствата (II етап).
За повече информация може да се обръщате към г-жа Яна Малашева, старши експерт в дирекция „Приобщаващо образование”, тел.: 02 92 17 738; e-mail: [email protected] и г-жа Нурселин Казак, главен експерт в дирекция „Приобщаващо образование“, тел.: 02 2 17 758; e-mail: [email protected]
Приложения:
- 19. НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“
- 20. НП „Подкрепа на образователните медиатори и социалните работници“
- 21. НП „Заедно в изкуствата и в спорта“
Целта на НП „Заедно в изкуствата и спорта“ е да подпомогне формирането в учениците на умения за екипна работа чрез участието им в колективни спортове и изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности.
НП „Заедно в изкуствата и спорта“ съдържа два модула – Модул 1. Изкуства и Модул 2. Спорт. По нея могат да кандидатстват всички държавни и общински училища. В програмата могат да участват ученици от частните училища, но само когато частното училище кандидатства в партньорство с държавно или общинско училище.
Необходимите документи за кандидатстване – придружително писмо от директора на училището, решение на педагогическия съвет, формуляр за кандидатстване (по образец) и декларация за липса на двойно финансиране (съгласно правилата на НП „Заедно в изкуствата и спорта“ – приложение 1) следва да изпратите в срок до 27 юни 2022 г. в РУО – ……………… чрез системата за сигурно електронно връчване.
Приложения:
- Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“.
- Формуляр за кандидатстване.
- Приложение №1 Програма.
- Декларация за липса на двойно финансиране.
Двадесет и една национални програми за развитие на образованието одобри правителството. Общо 242,6 млн. лв. ще бъдат инвестирани през тази година в предучилищното и училищното образование чрез националните програми. Някои от вече познатите сред тях са разширени чрез нови модули. Две от тях са нови – „Заедно в изкуствата и спорта“ и „Подкрепа на образователните медиатори и социалните работници“.
- С първата програма ще се инвестират 90 млн. лв. в личностното развитие на учениците чрез занимания с колективни спортове и изкуства.До края на юни всички училища могат да сформират ученически спортни отбори и групи по изкуства и да ги регистрират в регионалните управления на образованието. Заниманията ще започнат в началото на следващата учебна година и ще се финансират по новата Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“.„Заедно в изкуствата и спорта“ ще стимулира колективните извънкласни дейности. Ще се организират отбори по футбол, волейбол и баскетбол, вокални, танцови, музикални, театрални групи. Техни ръководители могат да бъдат не само учители, но и треньори и творци извън образователната система. Официалният старт на програмата ще бъде даден на националния стадион „Васил Левски“ през септември. Специален гост на празника на спорта и изкуствата ще бъде Христо Стоичков, който горещо подкрепя новата инициатива.Очаква се до 70 000 ученици да участват в до 6000 групи и отбори по „Заедно в изкуствата и спорта“.Училища с по-малко от 400 ученици могат да регистрират до две групи по изкуства и до два спортни отбора. В по-големите училища ще се финансират до три групи по изкуства и до три отбора.
- С 10 млн. лв. по другата нова програма ще се осигурят възнагражденията на не по-малко от 900 медиатори и социални работници – както вече назначени, така и нови.
- Програма „Иновации в действие“ е допълнена. По нея ще се разработят методика и обучителни ресурси за STEM образование. Те ще бъдат приложени във вече изградените STEM центрове в 263 училища в страната и в други 1980 училища, в които ще се изградят STEM центрове по Националния план за възстановяване и устойчивост.
- По друга програма ще се подкрепя целодневното обучение и експерименталната работа по природни науки в профилираните училища. За поредна година ще се инвестира в уроци, провеждани в културни институции. Ще се подобрява библиотечната среда и ще се изграждат площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата. Ще се създават и условия за достъп на хора с увреждания и със специални образователни потребности, ще се повишава сигурността в училищата чрез видеонаблюдение и други технически средства.
- Ще продължи подпомагането на екипите за обхват за включване на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст в образователната система.
- Предвижда се разработване на помагало по български език като чужд за деца мигранти и чужденци, търсещи или получили закрила.
- Запазва се програмата за модернизиране на професионалното образование.
- За втора година чрез програма „Отново заедно“ ще бъдат осигурени средства за туристически пътувания за ученици от I клас до XI клас за преодоляване на негативните последици от неприсъственото обучение и пандемията от COVID-19. За целта са осигурени 22,6 млн. лв.
- По национална програма „Мотивирани учители и квалификация“ учителите ще могат да повишават и допълват своите знания и умения, а специалисти от сфери извън образованието ще могат да придобият педагогическа квалификация. Отново е гарантирана възможността за профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти.
- По програмата за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците ще се изграждат модерни кабинети в центровете за подкрепа на личностното развитие, където има занимания в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта. Ще се оборудват и кабинети за терапия и рехабилитация в центровете за работа с деца със специални потребности.
- Остават националните програми „Бизнесът преподава“, „Обучение за ИТ умения и кариера“, „Роден език и култура зад граница“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, както и програмите за националното външно оценяване и ученическите олимпиади и състезания, за детските градини, информационните и комуникационните технологии в образованието. МОН ще продължи да финансира общински проекти за образователна десегрегация, както и наемането на заместващи учители.