- По-малко затворени въпроси и повече със свободен отговор ще има на задължителната матура по български език и литература (БЕЛ) през тази година. Тя ще се проведе на 18 май.
- За първи път зрелостниците ще могат да избират между две отделни теми – за интерпретативно съчинение и за есе. Това предвиждат новите изпитни варианти. По тях учениците трябва да покажат функционална грамотност, както и добри умения за създаване на текст, извличане и интерпретиране на информация.
- Общият брой на въпросите остава непроменен – 41. С избираем отговор вече ще бъдат само 22 от тях – с осем по-малко от миналата година. 16 ще са задачите с кратък свободен отговор, които няма да изискват възпроизвеждане на наизустена информация. Други две ще са за създаване на текст в рамките на 4-5 изречения.
- Въпросите ще са разпределени в първите две части на матурата и за решаването им зрелостниците ще имат общо 120 минути. В едната ще трябва да покажат знания по правопис, граматика и пунктуация, както и да извличат информация от един или повече текстове. Другата част ще е с лексикални и литературни задачи. За още 120 минути в третата част младежите ще трябва да напишат интерпретативно съчинение или есе. Темата за съчинението ще е по проблем от една или няколко творби. Формулировката за есе ще включва житейски проблем, залегнал в едно или в няколко литературни произведения, или такъв, който не е обвързан с художествен текст.
- Проверяващите учители ще следят за прецизното формулиране на теза и за нейното последователно и целенасочено аргументиране. Освен това ще се оценяват интерпретирането и разпознаването на елементите на художествения текст при писането на съчинение, разгръщането на всички аспекти на поставения проблем и отстояването на собствено мнение при есето. Традиционно учениците трябва да покажат, че познават правописните, пунктуационните, граматичните и лексикалните норми. Критериите за оценяване на текста бяха предварително обсъдени с преподаватели по БЕЛ и дългогодишни оценители. Можете да ги видите в прикачената таблица.критерии ИС и ЕСЕ – ДЗИ 2022.pdf
- И през тази година максималният брой точки на матурата ще е 100. Съчинението или есето ще носят най-много 30 т., а затворените въпроси – 22 т. Изпитът се смята за издържан при минимум 30 т. Тоест, дори зрелостникът да отговори правилно на всички задачи с избираем отговор, това няма да му гарантира успешно представяне и диплома. Досега за това бяха необходими 23 т., които можеха да се съберат от въпросите с избираем отговор.
За първи път тази година зрелостниците ще могат да се явят на матура по рядък език, ако са го изучавали като профилиращ предмет в училище. Към чуждите езици като английски, немски и други, по които и досега имаше държавни зрелостни изпити (ДЗИ), се добавят японски, китайски, корейски, иврит и др.
Крайният срок за подаване на заявления за явяване на ДЗИ е 18 февруари т.г.
- Дванадесетокласниците от профилирани паралелки задължително трябва да положат матура по български език и литература върху учебния материал от общообразователната подготовка в XI и XII клас. Вторият задължителен ДЗИ е по профилиращ учебен предмет по избор с изключение на български език и литература. За първи път има възможност да се държи втори задължителен ДЗИ и по предметите информатика, информационни технологии, предприемачество, музика, изобразително изкуство, но само ако са изучавани като профилиращи.
- Учениците могат да положат по свое желание до два допълнителни държавни зрелостни изпита в зависимост от начина, по който са изучавали предметите, като избират между: български език и литература, чужд език, математика, информационни технологии, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, история и цивилизации, география и икономика и философия. Така ученик, който е изучавал български език и литература като профилиращ и положи успешно допълнителен ДЗИ по този предмет, ще има две оценки от ДЗИ по БЕЛ в дипломата си.
- Когато дванадесетокласниците искат да се явят на матура по чужд език, те трябва да посочат и нивото на съответния език по Общата европейска езикова рамка, което зависи от начина му на изучаване. Повече информация за нивата според начина на изучаване на чуждия език има ТУК.
- Всички ученици от професионални паралелки също задължително полагат матура по български език и литература върху учебния материал от общообразователната подготовка в XI и XII клас. Вторият задължителен изпит за тях е държавният им изпит за придобиване на квалификация по професия.
- Тези ученици също имат право по свое желание да положат до два допълнителни ДЗИ върху учебния материал от общообразователната подготовка в средната степен. Те могат да избират от следните учебни предмети: чужд език (английски, френски, немски, италиански, испански или руски), математика, информационни технологии, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, история и цивилизации, география и икономика и философия. Нивата за матурата по желание по чужд език за учениците от професионалните гимназии са посочени ТУК.
- Както всяка година, до зрелостни изпити ще се допускат и желаещи, които в предишни учебни години не са успели да получат диплома. Ще имат право да се явят на матура също хората с диплома за средно образование от чужбина, ако желаят да положат матура по учебен предмет, който не е включен в дипломата им.
- Задължителната матура по български език и литература е насрочена за 18 май 2022 г. от 8.30 часа. На 20 май от 8.30 часа е вторият задължителен ДЗИ и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация (в частта му по теория на професията). Датата и началният час за всеки от предметите за допълнителна матура ще се определят след обобщаване на подадените заявления.
Актуализираната към края на 2021 година Рейтингова система е публикуване на интернет адрес: http://rsvu.mon.bg/.