Изберете картичка за изпращане
Богата е българската традиционна празнична система,но няколко са празниците, почитани от всички. След Коледа,Великден и Гергьовден,такъв празник е Еньовден- чества се на 24 юни-денят на лятното слънцестоене и е посветен на билките и животворната сила на слънцето, росата и водите.. Нощта на 23 юни се е смятала за нощта на умиращото и възраждащото се слънце. Корените на празника са в старославянските езически вярвания и обичаи. На същата дата източно православната християнска църква чества деня на Йоан Кръстител и както е характерно за българската традиция - обредите, поверията и обичаите на двата празника се преплитат. На този ден своя имен ден празнуват всички с имена Еньо, Йоан,Яна и производните от тях имена.
Смята се, че на Еньовден билките имат най-голяма лечебна сила, особено преди изгрев слънце.Набраните за зимата билки трябва да са „77 и половина“ — за всички болести и за ,,болестта без име”. От набраните билки се правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец.През еньовския венец се провират всички за здраве.
Венците и китките се сушат и с тях семейството се лекува през цялата година .Вярвало се е, че в нощта преди Еньовден,там където има заровено имане,излиза син пламък от земята. В някои райони на страната се изпълнява обичая „Еньова буля“, в който участват момите. Има и гадаене по сянката ,ако сянката ти е цяла ще си здрав цяла година, но ако не е цяла- ще си болен-но за всяка болка има билка.
Еньовден
Ой, Еньо, Еньо, с енювче цвете
цъфти земята, жетвата свети;
плетем, запели в мащерки
гъсти,
венчета пъстри с дъхави
пръсти:
да бъдем здрави — здравец сме
сплели,
от лайка мели — да сме по-бели;
от две лалета — дваж по-засмени
и от три ружи — триж
по-червени…
Ой, Еньо, Еньо, с енювче цвете
цъфти земята, жетвата свети.
Николай Зидаров
Кликнете върху заглавието, за да изберете и изпратите картичка!